Licencjat : Manager medycyny sportowej i zdrowia

Do typowych codziennych zadań menedżera w branży medycznej należą organizowanie kursów sportowych, zdrowotnych i fitness, doradztwo żywieniowe, przeprowadzanie wykładów tematycznych lub planu terapeutycznego w konsultacji z lekarzami i terapeutami.

Charakterystyka tego zawodu wynika z nowo opracowanego kierunku studiów licencjackich: Manager medycyny sportowej i zdrowia oznacza profesjonalną organizację, planowanie, prowadzenie działań w zakresie aktywności sportowej, zdrowia, sprawności fizycznej i rehabilitacji. Aktywna ochrona zdrowia, aktywność fizyczna i sport ogólnie jako balans po stresującym dniu pracy stają się dla wielu ludzi coraz ważniejsza. Nasze społeczeństwo niezależnie od wieku, coraz bardziej i dąży do witalności, do pozostania jak najdłużej młodym i zdrowym. Pokolenie 50+ w dniu dzisiejszym stanowi jedną z największych grup docelowych w sektorze zdrowia.
Aby sprostać rosnącemu zainteresowaniu klientów oraz pacjentów poszukiwani są dobrze wykształceni specjaliści, którzy posiadają nie tylko wszystkie umiejętności trenerskie,lecz także mają pogłębioną wiedzę w zakresie medycyny sportowej, zdrowego żywienia, technik relaksacyjnych i rehabilitacji. Studia licencjackie Manager medycyny sportowej i zdrowia w Wyższej Szkole Zawodowej (Fachhochschule des Mittelstands – FHM) wychodzą naprzeciw tym potrzebom: jako absolwenci tego kierunku będą Państwo planować i organizować wszelkie działania zdrowotne i rehabilitacyjne, wdrażać je wspólnie z pacjentem lub promować ofertę sportową i prozdrowotną klubów fitness, klinik rehabilitacyjnych czy klubów sportowych, a także przeprowadzać analizy wyników sportowców. Oprócz zdobytej wiedzy i fachowych umiejętności w takich dziedzinach jak: sport, medycyna i zdrowie poszerzą Państwo kompetencje z zakresu ekonomii, zarządzania,komunikacji, a także w zakresie umiejętności społeczych i personalnych.
Na tym dążeniu zyskuje cała branża związana ze sportem i wypoczynkiem w Niemczech. Aktualnie oferta klubów fitness nie składa się już tylko wyłącznie z treningu z wykorzystaniem sprzętu, lecz zawiera także indywidualne plany treningowe wraz z koncepcją zdrowego odżywiania, które są dopasowywane do indywidualnych potrzeb, wymagań zdrowotnych i celów treningowych.
 • Zmiany demograficzne stawiają nowe wyzwania przed branżą medyczną. Kierunek studiów Manager medycyny sportowej i zdrowia wypełnia potrzebę profesjonalnego wsparcia poprzez kształcenie specjalistów w dziedzinie zdrowego trybu życia
  Prof. dr Konstantinos Karanikas
  Naukowy dyrektor studiów
 • Ruch jest lekiem przyszłości – potrzebujemy specjalistów, którzy będą potrafili połączyć sport, zdrowie odżywianie i releks - i tutaj właśnie nowy kierunek studiów Manager medycyny sportowej i zdrowia wykształci specjalistów.
  Prof. Dr Konstantinos Karanikas
  Naukowy dyrektor studiów

Dla kogo?

Sport jest całym Państwa życiem i ze swojej pasji chcą Państwo uczynić swój zawód? Interesują się Państwo zarządzaniem sportem i zdrowiem i maja już pewne doświadczenia w tym zakresie, ale chcieliby Państwo ukończyć studia licencjackie w tym kierunku? Są Państwo komunikatywni, z przyjemnością pracujecie z ludźmi i po maturze nie macie ochoty na klasyczną pracę w biurze? Nasz kierunek Manager medycyny sportowej i zdrowia jest własnie dla Państwa!

Po ukończeniu studiów mogą Państwo pracować jako coach i wspierać innych ludzi swoją wiedzą w dziedzinie medycyny sportowej, odżywiania się, jak również wiedzą psychologiczna w osiaganiu celów.Będą mogli Państwo opiekować się m.in. pacjentami po operacji więzadła krzyżowego i przywrócić ich do pełnej sprawności, wspierać klientów i pacjentów w uczeniu się zdrowego trybu życia, w odchudzaniu się przy pomocy sportu i zdrowego odżywiania. Będą Państwo prowadzić trening dla grup, bądź pojedyńczych osób, odpowiadać za kursy pracownicze w zakresie propagowania zdrowia i prewencji w zapobieganiu bólom pleców, czy też organizować wolny wypoczynek z elementami aktywności fizycznej (wspinaczka, kolarstwo górskie, wędrówki,biegi itp.). Zakres pracy coucha nie ogranicza się tylko do pracy praktycznej z pacjentami. Będą mieli Państwo także możliwość zastosowania wiedzy marketingowej i sprzedażowej w klubie sportowym czy centrum medycznym, bądź też będą Państwo układać i wdrażać programy prozdrowotne wspólnie z kasami chorych. Zakres studiów Manager medycyny sportowej i zdrowia oferuje wszechstronne możliwości pracy i jest zawodem z przyszłością.

Możliwe przyszłe obszary działalności i pracodawcy:

 • centrum zdrowia i rehabilitacji
 • instytucje/kluby sportowe i fitness
 • kluby i związki sportowe
 • kasy chorych
 • poradnie terapeutyczne i centra zaopatrzenia medycznego
 • gabinety lekarskie i kliniki
 • przemysł i producenci sprzętu
 • firmy z własną oferta prozdrowotną
 • przedszkola
 • organizatorzy podróży
 • samodzielna działalność jako couch w zakresie sportu i zdrowia, trener personalny
 • Forma studiów
  Studia pełnowymiarowe stacjonarne/dzienne
 • Tytuł zawodowy: licencjat (B.A)
 • Miejsce: Szczecin/Schwerin
 • Rozpoczęcie: październik
 • Czas trwania studiów: 3 lata, w tym 24 tygodnie praktyk za granicą
 • Czesne: 495 PLN / miesięcznie + opłata za praktyki w Niemczech
 • Program studiów


  Nordic walking, wspinaczka, kolarstwo górskie,joga, pilates, ćwiczenia na zdrowy kręgosłup, a także wiele innych dyscyplin oraz ćwiczeń sportowych. Główny aspekt studiów licencjackich Manager medycyny sportowej i zdrowia obejmuje przede wszystkim naukę o sporcie i motoryce. Jest on dodatkowo uzupełniony o treści z dziedziny medycyny sportowej, zdrowego odżywiania się i żywienia, psychologicznej, pedagogicznej i ekonomicznej, tak, aby wykształcić absolwentów na specjalistów w dziedzinie propagowania zdrowego, sportowego trybu życia.

  Rozpoczynając od bazowych dyscyplin i sportów drużynowych, takich jak: lekkoatletyka, gimnastyka,piłka nożna i ręczna, nauczą się Państwo podstaw nauki o ruchu i treningu. Opierając się na tym, będą Państwo wprowadzeni w różnice i możliwości zastosowania treningu sprzętowego, sportów rekreacyjnych i technik relaksacyjnych, co umożliwi w przyszłości prowadzenie indywidualnych lub grupowych treningów jak np. aerobic. Szczególny nacisk kładziony jest na takie moduły jak medical sports, medical fitness, coaching personalny, prewencja i rehabilitacja, ale także na medycynę sportową i diagnostykę wyników.
  Poznają tutaj Państwo programy terapeutyczne i treningowe oraz sposoby kierowania nimi, aby odpowiednio zastosować je w trakcie leczenia. Dodatkowo, znaczenie zdrowego odżywiania odgrywa ważną rolę w programie studiów. Absolwenci tych studiów będą potrafili ukladać plany żywieniowe i treningowe oraz dobierać odpowiednią suplementację np. w niedoborze żelaza.

  Odniesienie studiów do zajęć praktycznych, przede wszystkim w modułach dotyczących sportu, a także holistyczne wspieranie rozwoju osobistego umożliwią znakomite przygotowanie do zawodu. Nabyte umiejętności będzie można zastosować w trakcie praktyki w kraju lub za granicą. Nadzór nad programem nauczania języka niemieckiego prowadzi Centrum Egzaminacyjne Goethe-Institut w Szczecinie, gwarantując wysoki poziom nauczania i zapewniając zgodność programu z tokiem certyfikacji Goethe-Institut. Ważnymi modułami podczas studiów są także następujące zagadnienia: zarządzanie, marketing, zarządzanie zespołem, prezentacja i prowadzenie dyskusji, które pozwolą przygotować Państwa do zadań kierowniczych.

   

  Kierunek Human Health

  Czy to w zarządzaniu zasobami ludzkimi, w służbie zdrowia, w branży socjalno-pedagogicznej, czy w branży turystycznej, kierunek Human Health stawia na dynamicznie rozwijające się rynki z szerokimi perspektywami zawodowymi. Obok zmienionych warunków ramowych powstają nowe obszary zadań wynikające ze zmian strukturalnych w tym sektorze, które powinno się uwzględnić. Tym samym wyłaniają się z jednej strony nowe wyzwania w zawodach, a z drugiej strony obserwuje się wzrastające zapotrzebowanie na młodą, wykwalifikowana kadrę kierowniczą.
  Wyższa Szkoła Zawodowa (FHM) odpowiada na aktualne potrzeby rynku urozmaiconą, odpowiednio przygotowaną i dopasowaną ofertą studiów i kształci w tym kierunku specjalistów i kadrę kierowniczą. Poza przekazywaniem fachowej wiedzy odpowiednio do kierunku studiów oraz gospodarczego know-how, wspiera się także osobisty rozwój studentów. Bardzo istotne jest przy tym powiązanie studiów z praktyką. Wyższa Szkoła Zawodowa (FHM) we współpracy z instytucjami i firmami przygotowuje nową „szytą na miarę” ofertę studiów.
  Nowocześnie wyposażony budynek Wyższej Szkoły Integracji Europejskiej w Szczecinie, w którym prowadzimy zajęcia, zapewnia znakomite warunki studiowania dla każdego. Ten piękny, historyczny gmach mieści się w centrum Szczecina, w miejscu dobrze skomunikowanym, otoczony jest zielenią i dużym parkingiem. Staramy się, aby czuli się tu Państwo dobrze i komfortowo.